Новина тижня: Зустріч нобелевських лауреатів з хімії в Ліндау очима молодого науковця

Networking is very, very important!
José Manuel Barroso, the President of the EU Commission
Цього року традиційна зустріч лауреатів премії Альфреда Нобеля в мальовничому німецькому містечку Ліндау (Lindau) була присвячена хімії. 580 молодих вчених з 67 країн світу та 23 нобелевських лауреати з хімії та суміжних дисциплін провели незабутній тиждень в атмосфері чудового спілкування, обміну досвідом, емоціями та ідеями. ЗМІ та науковий світ одностайно назвали цю зустріч однією із подій року в хімії.

Відкриття зустрічі відбулося за участю графині Бетіни Бернадотте (доньки засновника Зустрічей в Ліндау та відомого мецената графа Леонарта Бернадотте (Bernadotte)), Shri Kapil Sibal’а – міністра розвитку людських ресурсів Індії, урядовців Німеччини та президента Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу. Високопосадовці декларували підтримку Єврокомісією молодих вчених, програм міжнародного співобітництва в науці та спільної відповідальності вчених та політиків за вирішення глобальних проблем людства. Зокрема, на двох дискусіях за участю Нобелевських лауреатів, обговорювали роль хімії в збереженні стабільності навколишнього середовища. Спекотна погода та тісна атмосфера острова завжди нагадували учасникам про цю мету, а досвід Німеччини, яка власними зусиллями робить колосальний внесок у розвиток відновлюваних джерел енергії та екобезпечних технологій був джерелом багатьох вдалих прикладів під час дискусій.

Слід відзначити, що громадська активність нобелевських лауреатів заслуговує найвищої похвали. Багато з них започаткували власні інформаційні, освітні та дослідницькі програми, як „Наука зустрічає Брахму” від гуру в галузі ЯМР професора Ернста (Richard Ernst) чи Vega Science Trust (http://www.vega.org.uk) від відкривача фулеренів Harold Kroto.

Номінувати молодих вчених в учасники зустрічі могла будь-яка наукова чи освітня установа, кожен із номінованих пройшов непростий відбір на підставі наукових здобутків, громадської активності, мовних навичок, національного представництва тощо. Із понад 20000 заявок, відбір пройшли лише 580.

Після лекцій нобелевських лауреатів, щодня проводилися зустрічі їх з молодими вченими, де практично кожен мав можливість задати запитання чи навіть поспілкуватися зі своїми науковими кумирами. Запитання були дуже різноманітними: від специфічних наукових до приватних, зокрема про зміни в особистому житті після здобуття премії. На кожне із них лауреати радо відповідали. Великою популярністю користувалися, як і корифеї хімічних досліджень так і лауреати 2008 року: Цієн (Tsien), Чалфі (Chalfie) та Шімомура (Shimomura) за дослідження та модифікацію зеленого флуоресцентного протеїну (GFP).

Незважаючи на різноманітність наукових інтересів, всі лауреати виявилися дуже різносторонніми особистостями, вони всіляко наголошували, що успіх в науці неможливий без хобі та натхнення. Деякі доповіді були присвячені виключно активності лауреатів поза наукою.

Надзвичайно насиченою була і культурна програма зустрічі: численні прийоми та виставки, екскурсія містом Ліндау, мандрівка човном озером Констанц та відвідування замку Майнау, концерт класичної музики давали чудову нагоду для спілкування, налагодження контактів і додавали настрою та натхнення всім учасникам зустрічі.

Цікавою і зразковою для багатьох країн, була активна участь та допомога в організації Зустрічі численних німецьких компаній. Мені пощастило бути учасником вечері організованою всесвітньовідомою компанією Henkel (відомої в Україні за торговими марками fa, Schwartzkopf, Persil). В невимушеній обстановці учасники мали нагоду не лише дізнатися про пріоритети та політику компанії в галузі інновацій та розвитку, але і наживо поспілкуватися з провідними менеджерами, дослідниками та керівниками корпорації. На окрему подяку заслуговує гостинність федеральних німецьких земель Баварії та Баден-Вюттенберг уряди яких надали як фінансову так і організаційну підтримку учасникам зустрічі. Крім того, учасники мали нагоду ознайомитися науковими успіхами цих земель та кар”єрними пропозиціями для молодих вчених.

Україну на зустрічі в Ліндау представляли троє учасників. Нажаль, всі ми були номіновані німецькими університетами у яких навчаємося чи проходимо стажування. Українським університетам слід активніше працювати над делегуванням представників на такі зустрічі та пропагувати Україну в науковому світі. Прикладом із цього року мають бути США, Індія, В’єтнам та Китай, які не лише делегували на зустріч чисельні делегації разом із важливими державними діячами, але й організували ряд прийомів та інших культурних заходів спрямованих на інформування та пропагування своїх країн серед учасників зустрічі. Вразило також і те наскільки детально учасники з багатьох кран обізнані із біографіями та здобутками нобелевських лауреатів. Цього, нажаль, бракує в Україні. Задумаймося, коли востаннє на лекціях ми згадували імена ще живих відомих вчених а не лише патріархів світової науки. Не забуваймо, що саме персоналізація наукових здобутків дуже часто мотивує студентів до наукової роботи.

Окремої уваги був вартий інформаційний супровід події. На facebook була створена відповідна група, 8 авторів вели спеціальний блог, працювала стрічка Twitera, більшість лекцій та виступів транслювалися наживо в інтернеті.

Залишали Ліндау ми з купою позитивних вражень і участь у зустрічі безумовно буде цінним досвідом як в організації власної наукової роботи, так і різноманітних зустрічей та конференцій, а дружба та знайомства набуті в Ліндау стануть поштовхом для подальшої міжнародної співпраці та нових проектів. І хочеться вірити що завдяки їм хтось із нас повернеться в Ліндау вже в якості лауреата найпрестижнішої премії в науковому світі.

На фото:

– виступ президента Єврокомісії Баррозу на відкритті зустрічі

– після дискусії з Мартіном Чалфі (Хімія, 2008)

– учасники зустрічі українці;

Джерела

– Офіційний сайт зустрічі: http://www.lindau-nobel.de

– LiveStream виступів із Зустрічі:

http://eurovision3.feedroom.com/index.jsp?skin=showcase

– Офіційний блог

http://www.scienceblogs.de/lindaunobel/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *