Новина тижня:Освіта та наука після виборів. Аналіз передвиборчих програм кандидатів у Президенти України

Вибори Президента, шо наближаються, все більше торкаються різних сфер нашого життя. З метою з’ясувати, як вибори можуть вплинути на освіту та науку, ми проаналізували офіційні програми кадидатів, подані ними до Центральної виборчої комісії. Не слід забувати, що кількість працівників освіти та науки сягає 7% виборців та 25% у складах виборчих комісій, i наш голос може суттєво вплинути на результати виборів.

Аналіз передвиборчих програм показує що кадидати у Президенти дуже нерівномірно переймаються проблемами науки та освіти, якшо у деяких їм присвячені окремі розділи програм, то деякі згадують про освіту та науку лише поверхово у контексті інших соціальних реформ.

У сфері освіти кандидати приділили окрему увагу забезпеченню рівного доступу до якісної освіти: про це зазначено у програмах Юрія Костенка, Людмили Супрун, Сергія Тігіпка і Віктора Януковича. Інна Богословська вирішила започаткувати окреме Міністерство дошкільної, середньої та професійно-технічної освіти, реалізувати Національну програму обміну учнями та студентами між різними регіонами України.

У програмі кандидатів Богословської, Гриценка, Противсіха, Супрун планується повенутися до 10 років навчання в середній школі. Противсіх також поверне п’ятибальну систему оцінювання. Окрім того, Богословська має намір відмовитися від копіювання Болонської системи, а повернутися до класичної методології із новітніми стандартами. Тимошенко пропонує надати рівний статус духовній і світській освіті.

Припинити “безглузді і небезпечні” експерименти в системі освіти вимагає Пабат. Бродський вважає, що необхідно зменшити навантаження на учнів, бо, на його думку, саме перевищені освітні навантаження призвели до загибелі дітей на уроках фізкультури. Янукович пропонує зменшити показники наповнюваності шкільних класів, аби зберегти 2000 сільських шкіл.

Гриценко та Противсіх виступають за надання пільг лише після вступу до вузу, а вступ має проходити за знаннями (Василь Противсіх вважає, що для цього потрібні вступні екзамени). Що стосується зовнішнього незалежного тестування, то думки висуванців різняться: Тимошенко за зміну шкільних випускних та вступних іспитів до внз тестуванням, Тігіпко вважає, що загальне тестуванням потрібно вдосконалити, Янукович пропонує взагалі відмовитись від ЗНO, а випускникам, що закінчили школу до 2009 року забезпечити вступ за шкільними атестатами.

Кілька кандидатів поставили перед собою абстактне завдання – піднесення престижу вчителя. При цьому пропонують прирівняти статус працівника освіти статусу держслужбовця (Ющенко), зарплатню освітян зробити не менше, ніж середня по галузях управління (Супрун), запезбечити соціальні гарантії, як у держслужбовців (Литвин), розробити національну програму “Освіта”, що забезпечить високий рівень оплати праці вчителя та педагога (Богословська). Віктор Ющенко виступає за збільшення держзамовлення у вузах. А Янукович пропонує збільшити кількість бюджетних місць до 75%.Арсеній Яценюк вважає освічену молодь однією із передумов порятунку нації. Для цього він планує заново спроектувати бюджетну освіту, щоб вона була більш конкурентоздатною порівняно із приватною.

Кандидати торкнулися і проблеми забезпечення освітян житлом: Супрун запропонувала програму “Житло для вчителя”, Янукович пообіцяв за 10 років 1 млн квартир для працівників бюджетної сфери.

У питанні якості освіти вони бачать такі рішення: Богословська й Тимошенко обіцяють розширити автономію університетам. Віктор Янукович обіцяє, що принаймні 3 вузи за 10 років увійдуть до 500 найкращих ВНЗ.

Що стосується фінансових питань:

Литвин гарантує надання грантів, субсидій, кредитів з погашенням їх державою обдарованним студентам.

Олександр Мороз обіцяє сприяти усім діям влади, направленим на забезпечення конституційних прав громадян, а саме – стипендій за бюджетний кошт. Тимошенко вважає, що стипендія має бути не менше рівня прожиткового мінімуму.

За програмою Олександра Пабата школи отримуватимуть значні державні дотації, буде відновлена державна монополія на вищу освіту. Олег Рябоконь же навпаки, пропонує зменшити втручання держави: принаймні освіта у дитсадку, школі, ПТУ, на його думку, може здійснюватись напряму, через угоди між громадськими радами та приватними установами.

Ратушняк започаткує видатки на освіту на тому ж рівні, що і середньостатистичні в бюджетах європейських держав.

Симоненко прогнозує обсяг державних інвестицій у розвиток науки, культури, освіти, охорони здоров’я на рівні 15%, щоправда не вказує, у яких пропорціях.

Супрун також бажає досягти у цьому питанні кращих європейських соц.стандартів (1 учень-у компьютер, школа — мультимедійні науково-культурні центри освіти і розвитку особистості), навчання вчителів та вихователів за державний кошт, безкоштовної першої вища освіта для всіх.

Проблемам української науки кандидати приділили значно менше уваги у своїх програмах.

Tак, Олександр Пабат планує заохочувати кращі розуми, таланти, інвестиції на розробку найбільш важливих інновацій, технологій, виробництв. A Олег Рябоконь обмежився риторичним запитанням “ми — кращі вчені, чому не розкрити свій потенціал у себе вдома?”.

Знаково, що троє кандидатів (Тігіпко, Тимошенко і Супрун) згадують нанотеxнологію, як одну із пріоритетних галузей.

Людмила Супрун вважає за потрібне розвивати наукоємні галузі. Основними інструментами вона бачить технопарки, венчурні інвестиції (створення державного венчурного фонду із якого частково фінансуватимуться важливі наукові проекти). Також вона виступає за всебічний розвиток наукових зв’язків із країнами-сусідами.

Юлія Тимошенко бачить основну перспективу у розвитку нанотехнологій, мікроелектроніки, ракетно-космічної, авіабудівної, суднобудівної, машинобудівної, інформаційних технологій. Для цього вона пропонує збільшити обсяг фінансування фундаментальних наукових досліджень та звільнити від оподаткування кошти, спрямовані на наукові розробки та розвиток галузевої науки.

Сергій Тігіпко планує спрямувати державні інвестиції у розвиток виробництва, що базується на інноваційних технологіях, та обіцяє, що українська наука стане основою для інноваційного та технологічного прориву.

Кандидат Тягнибок також бачить пріоритетним розвиток інноваційної діяльності та пропонує розробити програму повернення українських науковців із-за кордону.

Віктор Ющенко обіцяє забезпечити державну підтримка високих технологій та інновацій. Яценюк планує розвивати науку, індустрію високих технологій, авіаційної ї космічної галузей у рамках спільного Східноєвропейського проекту.

Зрозуміло – учасники перегонів не обмежуватимуться положеннями офіційних програм і мають значно більше рецептів реформ науки та освіти, але про те, шо для кого є пріоритетом можна судити вже з цих документів.

Завантажити файл можна за посиланням:
NT_ProgramyKandydativ.pdf

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *